Vše o korektorech
V dnešním článku bych se velice ráda věnovala korektorům na obecnější rovině. Recenze na jednotlivé korektory budu přidávat postupem času, jak jste na to u mě zvyklé.
Korektor patří do základního vybavení každé ženy, která se líčí a nemá dokonalou pleť. Je to pomocník, který dokáže zakamuflovat leckterou nedokonalost, zbavit nás diskolorace, projasnit a vytvořit efekt dokonalé pleti.
Druhy korektorů
Korektory celkově můžeme rozlišovat dle více hledisek.
a) základě konzistence:
* tuhé
* pudrové
* krémové
* tekuté
b) dle balení:
* kalíškové
* v tyčince
* v peru
* v paletce
* v tubách
* v leskovém balení,…
c) dále lze korektory rozlišovat i dle barev. Máme velké spektrum barev korektorů, ale nejčastější jsou:
* tělové (dle odstínu pleti, světlejší na projasnění, tmavý lze zase použít na konturování)
* zelené
* lososové
* růžové
* žluté
* fialové,…
Jaký korektor si vybrat
V tyčince jsou tuhé nebo pudrové. Ty dle mého názoru nejsou příliš vhodné na aplikaci pod oči, protože oční okolí spíše zatěžují a i aplikací si oční okolí dosti namáháme. Ohledně krémových, které nalezneme například v kalíšcích a paletkách je situace docela individuální. Záleží na krémovosti, ale obecně si myslím, že takové více krémové je možné použít i pod oči, například na vyrovnání diskolorace, zamaskování žilek a podobně. Tekuté korektory ať v peru, tubě nebo v leskovém balení obvykle bývají vhodné pro použití jak na nedokonalosti, tak i pod oči. Pokud jde o mě, tak já tuhé a pudrové korektory nemám vůbec ráda. Celkově si raději vybírám nejvíce tekuté korektory, ale vlastním i některé krémové.
Co se týká barvy, jde o to, zda chcete rozjasnit oční okolí, zamaskovat nedokonalost nebo neutralizovat diskoloraci. Na rozjasnění očního okolí skvěle poslouží tekutý korektor s lehce světlejším odstínem, než máme pleť nebo použitý make-up. Zamaskovat nedokonalosti můžeme korektorem stejným, nebo co nejvíce podobným odstínem použitého make-upu – co se konzistence týče, je jen na vás a vašich preferencích, jakou zvolíte. Poté je zde problematika diskolorace. Na tento problém slouží různě zbarvené korektory. Když to řeknu úplně jednoduše, jde o docílení toho, aby nežádoucí zbarvení na pleti bylo neutralizováno.
Obecně platí, že:
* zelený korektor pomáhá neutralizovat červenou barvu – ideálně jím tedy zakryjeme pupínky, vyrážky,…
* žlutý korektor je skvělým pomocníkem v případě, kdy se chceme zbavit fialové, fialovo-modré – tzn. třeba takto zbarvených kruhů pod očima
* růžový korektor je zase na neutralizaci zelené a zeleno-modré barvy – tedy poslouží na takto zbarvené kruhy pod očima, či na zakrytí žilek
* broskvový – ideální na pigmentové skvrny (nejznámější pigmentové skvrny jsou stařecké, ale bohužel nejčastější jsou ty, které vznikly působením slunce – je fajn používat přípravky s SPF faktorem, neopalovat si obličej a spíše ho před sluncem chránit)
* pleťový – zakrytí, rozjasnění (dle odstínu) – jedná se o takovou univerzální barvu, ale nezajistí zbavení se barevných odlišností na pleti
Čím korektor aplikovat
Aplikace hodně opět závisí na konzistenci korektoru a především na vaší preferenci. K nanášení korektoru na pleť je možné použít:
* prsty,
* houbičku na make-up (například beautyblender),
* štěteček (ideálně syntetický, protože přírodní by do sebe pohltil více produktu a hůře by se korektor nanášel),
* aplikátor od výrobce daného korektoru (tuba, jejíž vyústěním je houbička či štěteček; v „leskovém“ balení je houbička, jako u lesků,…)
Moje osobní tipy na dosažení nejlepšího výsledku?
1. Je každého věc, jak a kdy korektor nanáší. Mojí osobní preferencí je nanášení na make-up – protože ten pleť sjednotí a pak není potřeba pleť tolik korektorovat, jako by tomu bylo před nanesením make-upu. Je však možné jen zakrýt nedokonalosti a make-up nepoužít vůbec.
2. Méně je více. Ano, toto platí u hodně věcí a korektor není výjimkou. Stačí malé množství. Když se dá silnější vrstva, vytváří se skvrny, efekt masky a navíc je zde větší tendence zalézání korektoru do vrásek.
3. Na oční okolí jemně. Oční okolí je velice náchylné. Při namáhání, tahání a používání tuhých, vysušujících korektorů nám oční okolí v budoucnu poděkuje vráskami, což určitě nechceme. Proto nejraději korektor pod oči aplikuji buď jemným vklepáváním prsty nebo houbičkou na make-up – korektor se tak i lépe zapracuje do pleti a je to jemné pro oční okolí.
4. Pudrování až nakonec. Moje zkušenost je taková, že když jsem zapudrovala make-up, vzpomněla jsem si, že jsem ještě chtěla něco zakorektorovat a? No nic pěkného, vznikla z toho taková divná vrstva, která měla tendenci hrudkovatět, dělat fleky – a to opravdu na pleti nechci.
5. Korektor zapudrovat. Dle mého názoru je super korektor zapudrovat, aby déle vydržel. U očního okolí se tak předejde i zalézání korektoru do vrásek, ale chce to opět s mírou. Použít pudr jen v jemné, tenké vrstvě, protože poté naopak dojde ke zvýraznění nedokonalých míst i vrásek.
Já doufám, že se vám dnešní článek líbil, případně někomu i pomohl. Pokud máte i vy nějaké tipy ohledně korektorů, budu ráda, když se o ně v komentářích podělíte. J